top
Základná škola Skároš

Odkazy

 Adoptuj si kravičku    Alík

Autoškolák

Bublina

Dobré nápady

Omaľovánky

Rexík

Škola hrou

Virtuálne prehliadky

Folklorika a Noc v škole

Škola má byť spojená so životom. Či sa jedná o našu minulosť, život našej obce, ale i dianie v záujmových útvaroch, ktoré pracujú podľa historických faktov. Rozhodli sme sa, že sa zameriame na autentický folklór Abova, o ktorom sa učia naše deti vo vlastivedných predmetoch.

Tak na deň svätého Jána (24. 6.) prišli naši žiaci do školy v krojoch, jeho častiach, alebo aspoň s malým detailom na odeve, ktorý pripomína ľudový odev.

Boli sme milo prekvapení! Veľmi im to slušilo a to všetko ešte znásobila návšteva folklórnej skupiny Borievka na našej škole. Prišli nám ukázať staré ľudové zvyky, ktoré sa robili na dedinskej svadbe o polnoci. Mladá nevesta sa odobrala od kamarátok, prvý družba jej sňal partu a kamarátky i ďalšie staršie ženy ju začepčili už za nevestu.

Videli sme krásnu poetickú scénu v autentických abovských krojoch a v úlohe mladuchy vystupovala naša pani učiteľka Mgr. Janka Jamborová. Bola krásna!

Osobitné poďakovanie patrí na tomto mieste Bc. Monike Németovej našej úspešnej skárošskej speváčke a folkloristke. Veď naše tanečno-spevácke detské folklórne pásmo na Folklórnych slávnostiach 26. 06. 2022 bolo v jej réžii.

Po časti ČEPENKY nasledoval ďalší zaujímavý program. Pani učiteľka Mgr. Lenka Jesenská nás prekvapila. Požičala na tento deň pre našu školu naozajstný hrnčiarky kruh.

Pri tejto príležitosti sme sa dozvedeli o histórii hrnčiarstva v našom okolí. Keďže p. uč. má absolvovaný hrnčiarsky výcvik, nešetrila ochotou a radami, ako si urobiť z hliny výrobok pre svoje potešenie. Každý žiak sedel a tvoril na hrnčiarskom kruhu a potom sme robili hlinené srdce pre mamičku zdobené ornamentami z hliny.

Práca sa deťom veľmi páčila a určite budú na to dlho spomínať.

To ale nebolo všetko v tento krásny deň. Keďže svätojánska noc má svoju moc a je čarovná, rozhodli sme sa urobiť si NOC V ŠKOLE. Všetci sme sa na ňu tešili.

O 16tej hodine nás „vylodili“ rodičia so spacákmi, karimatkami a proviantom (opekanie pri ohníku) pred školou a vrátili sa po nás až v sobotu ráno. Medzitým sme súťažili, športovali, tvorili – maľovali na tričká, zažili sme strašidelnú nočnú hru v záhrade, nasledovala diskotéka a svätojánske mušky nás vyprevadili tesne pred polnocou do turistických „batôžkov“.

Ešte sme rozoberali, čo sme zažili a prileteli sníčky. A boli veru tvrdé, lebo pani učiteľky nafotili v krásnych – unavených pózach, mnohých s obľúbeným plyšákom pri líci. Neplakal z nás nikto, ani sa nikto nebál tmy. Sme už veľkí a tešíme sa na ďalšiu noc v škole o rok!

Viac fotografií vo fotogalérii

Odkazy

 Erb obce Skároš

Metodicko-pedagogické centrum

logo-eu-sf    logo-eu.esf
Logo Nadácia Orange
logo-usske
logo opv    logo-mvsr-kruh
Zodpovedne.sk
Prevencia šikanovania

bottom

Vytvorené pre Základnú školu Skároš webmastrom s použitím upravenej šablóny themza. Všetky práva vyhradené!